serigrafi malzemeleri

Sublimasyon Baskı Nedir?

Çok çeşit baskı yöntemleri vardır, hangisi sağlıklı hangisi garantili nasıl yapılır hep merak etmişizdir. Baskı yaptırırken hep karşımıza çıkar; Sublimasyon yöntemiyle transfer baskı  yapıldı. Peki ama nedir bu  sublimasyon; Kelime manası yüksek derecede (185.220 Derece) Malzemenin özelliğine göre değişir. Maddenin ısı uygulandığında katı halden  gaz haline geçmesidir.

Özel olarak satılan sublimasyon mürekkepleri ile yapılan transfer baskıda oluşan kimyasal reaksiyon bu şekilde gerçekleşir. Sublimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine ters olarak yazdırılır, Çıktısı alnınan görseller istenilen malzemeye göre transfer makinasında ortalama 200 derecede baskı yapılacak malzemenin üzerine konularak malzeme özelliğine göre süresi ayarlanıp preslenir. Bu esnada kağıt üzerindeki boya malzeme üzerinde bulunan özel kimyasal madde olan polyester katmanına  karşı reaksiyon göstererek gaz halini alıp  katmanın altına enjekte olur.

Sublimasyon (Sublimation) teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı sistemidir. Sistem kurulumu için gerekli olan ekipmanlar bir  Bilgisayar , scanner, printer (Sublimasyon Sistemine uyumlu) ve ısı transfer presinden ibarettir. Sublimation baskıda kullanılan mürekkebin özelleği 180-220 derece ısıda gaz haline gelerek polimer kaplı yüzeyleri veya polyester dokuları boyamasıdır. Sublimasyon ile özel yüzey kaplamalı ürünlere; Metal, ahşap, aeri, akrilik, aama, yaka kartı, ödül plaket, mouse pad, metal etiketler, kupa(mug), bardak altlığı, anahtarlık, yönlendirme tabelaları, fayans gibi ürünlere ve polyester kumaştan üretilen ürünlere baskı yapılabilir. T-shirt veya kumaş baskılarında, diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek, yüzeyde hissedilmemesi ve yıkamaya olan yüksek direncidir.