serigrafi malzemeleri

Transfer Baskı nedir?

Transfer Baskı yöntemi, daha önceden hazırlanmış bir tasarımın bir yüzeyden bir başka yüzeye geçişi; transferidir. 

 

Transfer Baskı Nasıl Yapılır?

 

Tasarlanılmış olan grafik, transfer baskı için özel üretilmiş ARJOWIGGINS T75 veya T105 transfer baskı kağıdına, litho offset baskı ile uygulanır (4 renk; CMYK). Basılan görüntü elde edilmesi gereken görüntünün tam tersi olmalıdır. Tasarım yüzeye transfer olduğunda asıl ve doğru görüntü elde edilecektir. Arjowiggins transfer kağıdının üzerine baskı yapıldıktan sonra litho baskı yöntemi kullanıldıysa arka kapama lakının türüne göre bekleme süresi değişir;

          2 ila 3 gün bekletilir.

          5 ila 7 gün bekletilir.

Bekletme süresinin ardından klasik serigrafi yöntemiyle arka kapama uygulanır (back-up). CEREN Transfer Tozu, Transfer Tozlama Makinası ile uygulandıktan sonra baskı yapılmış kağıtlar fikseden geçirilir (fixe, drying tunnel). 130 derecede 30 saniye bekletin. 

Daha sonra bu kağıt, baskı yapılmak istenen yüzeyin üzerine konulur ve bu yüzeyin formuna uygun transfer presi yardımıyla transfer kağıdı üzerindeki baskı yüzeye aktarılır. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken üç unsur vardır; basınç, zaman ve ısı. Baskının özelliklerine göre değişiklik gösterebilecek bu unsurlar bir profesyonel arayıcılığıyla ayrıntılı olarak görüşülüp doğru şekilde belirlenmelidir.

 

 

 

 

Transfer Baskı ile Sublimasyon Baskı Arasındaki Fark Nedir?

 

Transfer baskı kumaşa uygulandığında desen dokunarak hissedilebilir ancak sublimasyon baskı yöntemi sayesinde boya kumaşın içine nüfuz eder ve kumaşa dokunulduğunda deseni hissetmez ancak deseni yüksek kalitede görürsünüz. Sublimasyon baskının kumaşa uygulanabilmesi için kumaşın polyester bir katman içermesi gerekir çünkü sublimasyon baskıda kullanılan mürekkebin özelliği 180-220 derece ısıda gaz haline geçerek polimer kaplı yüzeyleri veya polyester dokuları boyamasıdır. Eğer kumaş polyester katman içermiyorsa, boya kumaşa nüfuz etmez.

 

Transfer Baskının Avantajları Nelerdir?

 

- Baskı zamanından tasarruf sağlar;

 

- Transfer baskının kalitesi yüksektir.

 

- Sağlığa zararsız, kanserojen madde içermeyen mürekkepler sayesinde doğaya zararsız baskı imkanı sağlar, doğaya saygılıdır.

 

- Hızlıdır, kullanıldığı alanlar oldukça fazladır.

 

- Baskıcının değişken bir olgu olan modaya ayak uydurmasını kolaylaştırır.